آخرین اخبار

29. فروردين 1394 - 11:51   |   کد مطلب: 3960
مغرب پرس:«عزت ابراهیم الدوری» بت سرخ موی زرد روی صدام، دیکتاتور معدوم عراق، به دست ارتش مردمی عراق به هلاکت رسید.

مغرب پرس:«عزت ابراهیم الدوری» بت سرخ موی زرد روی صدام، دیکتاتور معدوم عراق، به دست ارتش مردمی عراق به هلاکت رسید.

 

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری مغرب، او نزديك‌ترين فرد به صدام بود آنچنان که وقتی از رئيس‌جمهور معدوم عراق پرسيده شد راز انتخاب عزت ابراهيم به اين مناصب چيست او با صدايي بلند و لحني نيشدار جواب داد: «انتخابش كردم زيرا او يك بت است.»

 

عزت ابراهیم که بود؟

 

عزت ابراهيم الدوري در سال 1942 ميلادي در روستاي "الدور" واقع در حومه شهر "تكريت" زادگاه صدام به دنيا آمد؛ همان روستايي كه صدام، هنگام دستگيري در حفره‌اي در آن مخفي شده بود.

 

عزت، كودك سرخ‌روي زردمويي که همواره در ميان دوستانش مورد تحقير و تمسخر بود و از کودکي کينه جويي از مردم را سرلوحه رفتار خود قرار داده بود همراه پدر خود به شغل ساده يخ‌فروشي اشتغال داشت.

خانواده او كه بسيار فقير بودند به علت تنگدستي بيش از حد، به بغداد نقل مكان كردند تا پدر خانواده بتواند در تابستان داغ پايتخت، يخ بيشتري بفروشد.

 

عزت به همراه پدر خود،‌ معمولاً در مقابل قبر ابو حنيفه، امام سني‌هاي حنفي‌مسلك در منطقه اعظميه در شمال بغداد مي‌ايستاد و در اره‌كردن يخ‌ها به پدرش كمك مي‌كرد و به قدري به كار خود علاقه‌مند بود كه پس از مرگ پدر نيز به اين شغل ادامه داد.

 

 

عابراني كه در آن هنگام معمولاً از "الرصافه" بغداد عبور مي‌كردند مي‌گويند: «عزت تا پيش از كودتاي جولاي ۱۹۶۸ ميلادي، در همين محله به يخ‌فروشي مشغول بود اما نمي‌دانيم چه شد كه ناگهان وي پس از كودتا، پله‌هاي ترقي را پيمود و در نهايت به يكي از نزديكان صدام تبديل شد.»

 

عشق دوطرفه !

 

عزت ابراهيم پس از بر عهده گرفتن مناصب متعدد در حزب بعث و دولت پس از كودتاي جولاي 1968 از جمله وزارت كشاورزي و وزارت صنايع، به مراتب بالاي سياسي در اين حزب رسيد و به عنوان معاون صدام در رياست شوراي رهبري انقلاب و نفر دوم حكومت عراق انتخاب شد.

روزنامه الشرق‌الاوسط درباره علت انتخاب وي به اين دو منصب از سوي صدام مي‌نويسد: هنگامي كه از رئيس‌جمهور معدوم عراق پرسيده شد راز انتخاب عزت ابراهيم به اين مناصب چيست او با صدايي بلند و لحني نيشدار جواب داد: «انتخابش كردم زيرا او يك بت است.»

 

 

اين علاقه و احترام، موضوعي يك‌طرفه نبود بلكه دو جانبه بود؛ تا جايي كه عزت ابراهيم در مقاله‌اي كه در سال 1985 ميلادي در روزنامه بعثي "الثوره" به چاپ رساند، درباره سرور خود، صدام نوشت: «اگر محمد(ص) خاتم الانبياء نبود قطعاً مي‌گفتيم كه تو خاتم الانبياء هستي!»

 

در ادامه اين سير صعودي در دستگاه رژيم بعث عراق، دختر عزت ابراهيم نيز با "عدي" پسر صدام ازدواج كرد اما اين ازدواج ديري نپاييد كه به جدايي كشيد.

 

''شاه خاج'' پاسور آمریکایی ها و اعدام انقلابی توسط ارتش مردمی

 

در ورق‌های پاسور مقام‌های ارشد بعثی تحت تعقیب که آمریکایی‌ها منتشر کرده‌اند عزت ابراهیم «شاه خاج» است و جایزه ده میلیون دلاری برای دستگیری وی تعیین شده‌ بود.
 
 
فردی که مسیر جنایات متعدد خود را از کاخ ریاست جمهوری صدام آغاز کرد، نقش اصلی در وسوسه صدام حسین برای بمباران شیمیایی مردم بی دفاع کرد حلبچه را ایفا نمود و پس از سقوط عراق و اعدام دیکتاتور عراقی زندگی مخفیانه را در پیش گرفت، در نهایت به عنوان مجری سیاست های اسراییلی-آمریکایی آل سعود در منطقه منصوب شد و فرماندهی گروهی از نیروهای تکفیری را به عهده گرفت.
 
 

عزت ابراهیم به کمترین سزای اعمال جنایتکارانه خود در دنیا رسید و استاندار صلاح‌الدین عراق از کشته شدن معاون دیکتاتور سابق عراق در یک عملیات پیش‌دستانه در منطقه «حمرین» خبر داد.

 

«رائد الجبوری» استاندار صلاح الدین گفت: نیروهای عراقی توانستند در پی کمین پیش‌دستانه در منطقه «حمرین» نزدیک چاههای «علاس» تروریست «عزت ابراهیم الدوری» را از پای درآورند.

 

 

 

 

 

دیدگاه شما