آخرین اخبار

3. ارديبهشت 1394 - 15:49   |   کد مطلب: 3991
مغرب پرس: سیروس جهانبخشی یکی از فرماندهان دفاع مقدس اظهار داشت: ارتفاعات بازی دراز یکی از استراتژیک ترین و مهمترین بلندی های منطقه سرپل ذهاب، قصرشیرین و حتی گیلانغرب محسوب می شود.

مغرب پرس: سیروس جهانبخشی از فرماندهان دفاع مقدس در گفت و گو با خبرنگار گروه ایثار و شهادت پایگاه خبری مغرب اظهار داشت: ارتفاعات بازی دراز یکی از استراتژیک ترین و مهمترین بلندی های منطقه سرپل ذهاب، قصرشیرین و حتی گیلانغرب محسوب می شود.

 

وی افزود : اشرافیت بر بازی دراز  برای ارتش بعث عراق دارای اهمیت زیادی بود به طوریکه می توانست باعث سقوط کامل شهر سرپل ذهاب شود.

 

این فرمانده دفاع مقدس با اشاره به اهمیت استراتژیک ارتفاعات بازی دراز در تعیین سرنوشت مناطق مرزی استان ، گفت:  جبهه غرب به خاطر طبیعت کوهستانی که دارد اصلاً ماهیت جنگ در آن متفاوت است . در این جبهه (ایلام و کرمانشاه) عراقی ها توانستند با تصرف شهرها و ارتفاعات مرزی ایران یک کمربند دفاعی در برابر دشت بی دفاع بغداد تشکیل دهند .

 

وی همچنین خاطر نشان کرد: ارتفاعات بازی دراز در غرب شهر سرپل ذهاب مهمترین ارتفاعی بود که دشمن در جبهه غرب در اختیار داشت زیرا از یک سو بر دشت و شهر سرپل ذهاب و پادگان ابوذر (مهمترین پادگان مرزی در جبهه غرب) و راههای ارتباطی آن کاملاً مسلط بود و از سوی دیگر یک مانع طبیعی عالی برای دفاع عراق از شهر های قصرشیرین و خانقین محسوب می شد .

 

 

این فرمانده دوران دفاع مقدس عملیات بازی دراز را یکی از عملیات های مشترک عنوان کرد و اظهار داشت: عملیات بازی دراز در قالب نیمه گسترده صورت پذیرفت به طوریکه سه ماه کار اطلاعاتی۰ عملیاتی توسط نیروهای سپاه اسلام بر روی منطقه صورت گرفته بود.

 

جهانبخشی با تاکید بر نقش شهید شیرودی در رقم خوردن نتیجه پیروزی برای سپاه حق، تصریح کرد: شهید شیرودی در این عملیات به همراه نیروهای هوانیروز ارتش نقش غیرقابل انکاری در پیروزی سپاهیان اسلام ایفا کردند که در نهایت این شیرمرد کبری سوار به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

 

یادگار هشت سال دفاع مقدس در خصوص چگونگی انجام عملیات نیز اظهار داشت: عملیات بازی دراز در اوایل اردیبهشت ماه سال ۶۰ شروع شد و به مدت ۸ روز نیز طول کشید که در پیروزی این عملیات می توان به نقش پررنگ شهید ادبیان و شهید شیرودی اشاره کرد.

 

 

 

 

 

دیدگاه شما