آخرین اخبار

20. فروردين 1394 - 10:08   |   کد مطلب: 3931
مغرب پرس: کارشناس برجسته روابط بین الملل در خصوص مذاکرات هسته ای اظهار داشت: اساسا نمی توان گفت که توافق لوزان محصول یک ماه یا ۱۸ ماه و یا منحصر به یک گروه و یا دولت خاص است و توافق لوزان تنها بحث یک توافق هسته ای نیست...

مغرب پرس: دکتر فرزاد رستمی کارشناس برجسته روابط بین الملل  در خصوص کلیت توافق هسته ای سوییس در گفت و گو با خبرنگار سیاسی پایگاه خبری مغرب اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران براساس چارچوب های دیپلماسی اقدام به مذاکره کرده است و در قالب گفتمان انقلاب اسلامی برای تحقق اهداف پای میز مذاکره نشست.

 

وی افزود : مذاکرات در چارچوب روابط بین الملل برای جمهوری اسلامی ایران فی نفسه مطلوب بوده استو اینکه ۶ کشور دنیا در یک طرف میز و جمهوری اسلامی ایران در طرف دیگر بیانگر تحقق ۳۶ سال مقاومت انقلابی برای تحقق خواسته های خود بوده است.

 

رستمی خاطر نشان کرد: اساسا نمی توان گفت که توافق لوزان محصول یک ماه یا ۱۸ ماه و یا منحصر به یک گروه و یا دولت خاص است و توافق لوزان تنها بحث یک توافق هسته ای نیست بلکه بحث پذیرش اصل نظام جمهوری اسلامی ایران و پذیرش ایران مستقل در دنیاست .

 

وی ادامه داد: مذاکرات هسته ای بزنگاهی بود که بازیگران ساختار سیاسی نظام بین الملل در معادلات امنیتی منطقه به نقش تعیین کننده جمهوری اسلامی ایران اذعان کنند و پروسه طی شده در مسیر توافق هسته ای از سه منظر قابل بررسی است که به آن اشاره می کنم :

 

ارجحیت امنیت هویتی در جمهوری اسلامی ایران بر امنیت فیزیکی

 

۱. ارجحیت امنیت هویتی در جمهوری اسلامی ایران بر امنیت فیزیکی است بدین معنا که با گذشت بیش از ۳۶ سال از انقلاب اسلامی سیاست ها و استراتژی هایی مانند براندازی، تهدید و تحریم از سوی کشورهای غربی در جهت تغییر ساختار اتخاذ شده است.

 

مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه رازی به برتری وجه هویتی و هنجاری انقلاب اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران از اساس انقلابی هویتی بود ونگاه آن ایدئولوژی محور بود به همین دلیل استراتژی های طرف های غربی خیلی جواب ندادند.

 

وی همچنین گفت: از آنجا که ساختار نظام بین الملل ایدئولوژی متمایل را برنمی تابد به همین منظور کشورهای غربی ابزارهای مختلفی را برای رسیدن به مقاصد خود به کار بردند که جواب نداد و اکنون پس از ۳۶ سال در لوزان سوییس جواب نگاه خود را گرفتیم.

 

رستمی تصریح کرد: اینگونه نیست که بپنداریم لوزان چند روز مذاکره و یا چند ماه دیپلماسی از طرف یک دولت خاص باشد بلکه در پرتو این نگاه اساسی به ماهیت نظام جمهوری اسلامی ایران موفق به اثبات خود در سطح بین المللی شد.

 

اتخاذ استراتژی نرمش قهرمانانه در بزنگاه مناسب تاریخی

 

بحث دوم استراتژی نرمش قهرمانانه از سوی مقام معظم رهبری است که در بزنگاه مناسب در قالب و چارچوب خاص مطرح می شود .

 

این استاد دانشگاه راهبرد نرمش قهرمانانه را مناسب ارزیابی کرد و عنوان داشت: نرمش قهرمانانه در زمان مناسب و چارچوبی پویا ارائه شد و مقصود رهبر معظم انقلاب از طرح موضوع این نبود که ما بر سر داشته هایمان مذاکره کنیم بلکه مقصود معظم له آن بود که باید بر سر آنچه که بدست آورده ایم مذاکره کنیم.

 

وی گفت: در واقع مذاکره بر سرجوانب یک سری دستاوردها و پیشرفت ها و کنترل آنهاست نه آنکه نداشتن و یا نابودسازی تمام داشته هایمان باشد .

 

مذاکرات لوزان برآیند بیش از ۳۶ سال مقاومت جمهوری اسلامی ایران است

 

بحث سومی که در خصوص توافق لوزان مطرح است تیم مذاکره کننده هسته ای است که در چارچوب نظام جمهوری اسلامی ایران و با ترکیب تخصص،تعهد و تجربه در میز مذاکرات حاضر شد.

 

رستمی با تاکید بر نقش مقاومت انقلابی ایران اسلامی در توافق لوزان عنوان داشت : مذاکرات لوزان برآیند بیش از ۳۶ سال مقاومت جمهوری اسلامی ایران است که نشان داد ایران اسلامی با تفکر و ایدئولوژی مستقل در دنیا پذیرفته شده است ، امری که تا پیش از آن طرف های غربی آن را رسما اعلام نکرده بودند.

 

«انرژی هسته ای حق مسلم ماست» برپایه بنیان های فکری محقق شد

 

این کارشناس روابط بین الملل در خصوص تحقق شعار مردمی « انرژی هسته ای حق مسلم ماست » ابراز داشت: آنچه که باعث تحقق شعار «انرژی هسته ای حق مسلم ماست» شده است همان چارچوب متمایز جمهوری اسلامی ایران است که باعث شده براساس بنیان های فکری و ارزشی مسیر پیشرفت خود را ترسیم نماید .

 

وی خاطر نشان کرد: الگوهای پیشرفتی که ایران اسلامی برای خود ترسیم کرده است مانند سند چشم انداز ، اقتصاد مقاومتی و الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت در مجموع برآیند همه اینها یعنی برنامه هسته ای در قالب هنجارها تحقق یافته است و برای ما مهم آن است که دنیا ما را براساس هنجارها و اعتقادهایمان بر مبانی انقلاب اسلامی قبول کند .

 

رستمی گفت : اکنون دنیا می فهمد که جمهوری اسلامی ایران با اقتدار در برابر ۶ قدرت جهانی سال ها مذاکره می کند و در نهایت با یک توافق ماهیت برنامه هسته ای خود را حفظ می کند و از این پس به صورت رسمی در معادلات امنیتی منطقه و دنیا حضور فعال خواهد داشت.

 

برچسب‌ها: 

دیدگاه‌ها

احسنت بر مغرب پرس و احسنت بر دكتر رستمى، متفاوت ترين تحليل روزهاى اخير بود

دیدگاه شما