آخرین اخبار

4. مرداد 1394 - 17:02   |   کد مطلب: 4259
مغرب پرس: دولت یازدهم در ابتدای روی کارآمدن با وعده بهبود اوضاع معیشتی-اقتصادی مردم در ۱۰۰ روز نوعی شتاب زدگی در وعده را به جامعه تزریق نمود که در نهایت هم اتفاق خاصی برای جیب مردم نیفتاد و حسن روحانی به عنوان رییس جمهور اعلام کرد منظورش گزارش به مردم بوده است !

مغرب پرس: دولت یازدهم در ابتدای روی کارآمدن با وعده بهبود اوضاع معیشتی-اقتصادی مردم در ۱۰۰ روز نوعی شتاب زدگی در وعده را به جامعه تزریق نمود که در نهایت هم اتفاق خاصی برای جیب مردم نیفتاد و حسن روحانی به عنوان رییس جمهور اعلام کرد منظورش گزارش به مردم بوده است !

 

به گزارش گروه سیاسی پایگاه خبری مغرب ،حسن روحانی در اولین برنامه تبلیغاتی اش در رسانه ملی مقابل دوربین برنامه ای با اسم «با دوربین» قرار گرفت و درباره برنامه هایش برای اداره کشور با مردم سخن گفت.

 

در آخرین بخش این گفت و گوی ۳۰ دقیقه ای روحانی از سیاست‌های خود برای رفع مشکلات اقتصادی حرف زد و تاکید کرد: «در برنامه من علاوه بر برنامه‌های میان مدت برای حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی، سیاست‌خارجی و امور فرهنگی، برنامه کوتاه مدت یک ماهه و ۱۰۰ روزه وجود دارد».

 

 

کاندیدای آن روزهای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ما می‌توانیم در یک زمان کوتاه، تحول اقتصادی در کشور بوجود آوریم و در این دوره تحول اقتصادی، با ایجاد تنفس به کارخانه‌ها و مراکز تولیدی که مشکل دارند، این معضلات را حل کنیم.

 

 

این اتفاق در عمل نیفتاد و معاونان و وزرای کابینه دولت یازدهم به یاری رییس جمهور دولت بنفش آمدند و اعلام نمودند قیمت خودرو پائین نمی آید،‌ مسکن مهر نداریم، مواد غذایی هم گران می شود ! ( نعمت زاده در حاشیه جلسه هیئت دولت)

 

توافق هسته ای ،کلید گشایش معضلات اقتصادی معیشتی

 

از همان روزهای ابتدایی دولت، رئیس جمهور و دولت‌مردانش تاکید داشتند که با بازگشایی گره کور معضل هسته‌ای ایران و غرب، مسائل اقتصادی نیز رونق خواهد گرفت و به مرور فعالان اقتصادی می توانند در راستای بهبود اوضاع کشور گام بردارند.
 
 
 
دولتی‌ها در ماه های گذشته سعی داشتند با ارتباط دادن موضوع معیشت مردم با مساله سیاست خارجی، بر این موضوع تاکید کنند که بخشی از مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم هاست و تحریم ها نیز با گره گشایی در مساله سیاست خارجی حل خواهد شد.
 
 
شتاب زائدالوصف رییس جمهور و کابینه برای دستیابی به توافق هسته ای آنچنان مشهود بود که طرف مقابل را به فکر فرو برده و با دبه درآوردن های متعدد در روند مذاکرات سعی در امتیازگیری های خارج از عرف مذاکرات داشتند.
 
 

اما این رویه دولت اعتدال در گره زدن تمام معضلات داخلی به مساله هسته ای و متمرکز کردن تمام توان خود در مذاکرات و چشم دوختن به خارج از کشور برای تحقق خواسته خود به حدی از درجه افراط رسید که مقام معظم رهبری در بیاناتی در ۹ اردیبهشت ۹۴ تأکید کردند: «کلید حل مشکلات اقتصادی در لوزان و ژنو و نیویورک نیست، در داخل کشور است و همه باید مسئولیت‌های متفاوت خود را در تقویت تولید داخلی به عنوان تنها راه علاج مشکلات اقتصادی، انجام دهند».

 

 

 

اما رویه دولت یازدهم در گره زدن تمامی مشکلات به تحریم ها بار دیگر در سخنان روحانی در مراسم بزرگداشت هفته محیط زیست نمایان گردید، وی در این باره گفت:

 

 

«ما وقتی می‌گوییم باید تحریم‌های ظالمانه رفع شود بعضی‌ها چشمان‌شان زیاد نچرخد. تحریم‌های ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید و مشکل محیط زیست، اشتغال، صنعت و آب خوردن مردم حل شود، منابع آبی زیاد شده و بانک‌ها احیا شوند. آنها که ملت ما را تحریم کرده‌اند ظلم بزرگی مرتکب شده‌اند اما عده‌ای در داخل هم نمی‌دانستند تحریم چیست».

 

 

اصلا مشکلات اقتصادی با تحریم شروع نشد که حالا حل شود !

 

 

پس از پایان مذاکرات دولت یازدهم در چرخشی آشکار تغییر موضع داد و دولتمردان در سخنانی جداگانه اعلام کردند که اصلا مشکلات اقتصادی با تحریم شروع نشد که حالا حل شود؛ قیمت مسکن و خودرو کاهش نمی یابد؛ مردم انتظاری نداشته باشند!

 

 

این اظهارات در حالی بیان میشود که در دو سال گذشته تحریم به عنوان عامل تمامی مشکلات کشور از کم آبی گرفته تا بی میلی جوانان به ازدواج معرفی می شد و مذاکرات هسته ای و تلویحا توقف فعالیت های هسته ای به عنوان شاه کلید این قفل عنوان می گردید. اما این اظهارات حاکی از آن است که برخلاف ادعای دولت، چرخ زندگی مردم به چرخش سانتریفیوژها ارتباطی نداشته است.

 

 

از سوی دیگر  به نظر میرسد  تاثیری که تعلیق تاسیسات هسته ای با خود به دنبال داشته باشد در سایر حوزه ها به خصوص علمی، نظامی و حتی اقتصادی خود را نشان دهد. این در حالی است که انتظار میرود دولت های غربی حتی به توقف کامل فعالیت های هسته ای ایران بسنده نکرده و با پیشروی در سایر عرصه بار دیگر از حربه تحریم و حتی حمله نظامی به بهانه هایی نظیر نقض حقوق بشر، حمایت از تروریسم بر علیه مردم ایران استفاده نماید.

دیدگاه شما