آخرین اخبار

29. تير 1394 - 16:15   |   کد مطلب: 4239
مغرب پرس: تا ساعاتی دیگر متن قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در رابطه با پرونده هسته ای ایران در دستور کار قرار خواهد گرفت که منافات اساسی با مصالح ملی ایران اسلامی دارد.

مغرب پرس: تا ساعاتی دیگر متن قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در رابطه با پرونده هسته ای ایران در دستور کار قرار خواهد گرفت که منافات اساسی با مصالح ملی ایران اسلامی دارد.

 

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری مغرب، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در یک دوگانگی آشکار و با حفظ تمام و کمال مصالح طرف های غربی و اروپایی ذیل ماده ۲۵ از منشور ملل متحد صادر خواهد شد ولی در بیش از ۱۰ مورد به ماده ۴۱ ارجاع داده و تحریم های آن را تمدید کرده است.

 

این اتفاق در حالی تا ساعاتی دیگر در شرف وقوع است که هیچ یک از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای حاضر به اظهار نظر صریح در این خصوص نیست و در سخنرانی ها و مواضع پیشین از آن به عوان «دستاورد» یاد نموده اند.

 

این قطعنامه برنامه موشکی ایران را به مدت ۸ سال و برنامه تسلیحات متعارف نظامی ایران را به مدت 5 سال تحریم می کند.

 

 

طبق این قطعنامه برنامه هسته ای ایران نیز همچنان در تحریم باقی می ماند.

 

 

این قطعنامه حدود یک سوم از تحریم های مندرج در قطعامه های قبلی شورای امنیت علیه ایران حفظ کرده است.

 

 

ایران قطعنامه های پیشین شورای امنیت را غیرقانونی می داند، با این حال، در این متن نه تنها از این قطعنامه ها یاد شده بلکه این قطعنامه ها رزرو نگه داشته شده و تحریم های آنها قابل بازگشت است.

 

 

مکانیسم بازگشت تحریم ها در این قطعنامه نیز خودکار است و صرفا به اراده یکی از 5 عضو شورای امنیت بستگی دارد.

 

 

به عبارت ساده‎تر و واضح تر، کار کرد این قطعنامه از یک سو محدود کردن قدرت دفاعی کشور و از سوی دیگر دور زدن نهادهای قانونی وساختارهای حقوقی از جمله مجلس وشورایعالی امنیت ملی و در عمل انجام شده قرار دادن نظام جمهوری اسلامی است. چرا که در صورت تصویب این قطعنامه کشور عملا زیر تعهدی رفته است، که ارکان نظام بجز دولت، نقشی در تایید آن نداشته و اختیار لغو آنرا نیز نخواهد داشت.
 
 
 
 
 
 

دیدگاه شما