آخرین اخبار

7. خرداد 1394 - 11:06   |   کد مطلب: 4155
مغرب پرس: افزایش قیمت ها در سکوت خبری و بی اطلاعی عمومی به صورت ناگهانی اتفاق می افتد و نگرانی در بین اقشار متوسط و پایین تر در سطح جامعه عمومیت یافته است.

مغرب پرس: افزایش قیمت ها در سکوت خبری و بی اطلاعی عمومی به صورت ناگهانی اتفاق می افتد و نگرانی در بین اقشار متوسط و پایین تر در سطح جامعه عمومیت یافته است.

 

به گزارش گروه اقتصادی پایگاه خبری مغرب، ابتدای ماه جاری برخی از صاحبان خودرو از شارژ نشدن کارت های سوخت خود گلایه داشتند که در اقدامی تعجب آور دولت تدبیر با یک روز تاخیر به صورت ناگهانی اعلام کرد که دیگر کارت های سوخت سهمیه ای ندارند و قیمت بنزین آزاد عرضه می گردد !

 

 

افزایش یک شبه قیمت بنزین موجی از نگرانی و بی اعتمادی به دولت یازدهم را در سطح عمومی جامعه نهادینه کرد و مثل «مردم از فردای خود بی خبرند» نمود عینی یافته است .

 

افزایش قیمت سوخت خلاف مصوبه مجلس شورای اسلامی

 

دولت یازدهم در حالی تصمیم به افزایش ناگهانی ۴۳ درصدی قیمت سوخت گرفت که در بودجه سال ۹۴ نمایندگان مجلس مصوب کرده بودند که قیمت فرآورده‌های نفتی تنها ۵ درصد افزیش داشته باشد.

 

 

در حالیکه بر اساس رویه سنواتی، مردم منتظر واریز سهمیه ۶۰ لیتری سوخت خردادماه به کارت‌های سوختشان بودند، اما خبری از سهمیه واریزی نشد و ناگهان سخنگوی شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد که قیمت بنزین از ساعت ۲۴ روز سه‌شنبه به صورت تک نرخی و به ازای هر لیتر ۱۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

 

 

آنچه که به طور صریح در ماده قانونی مصوبه مجلس شورای اسلامی آمده، این است که شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تنها برای نوسازی و توسعه خطوط نسبت به افزایش ۵ درصدی قیمت سوخت اقدام کند که بر این اساس، حداکثر قیمت سوخت در سال ۹۴، به میزان ۷۳۵ تومان در قیمت سهمیه‌ای و ۱۰۵۰ تومان در قیمت آزاد بیشتر نخواهد بود.

 

اما حالا دولت به یکباره تصمیم به افزایش ۴۳ درصدی قیمت سوخت گرفته است. بر اساس قانون بودجه دولت مجاز به افزایش ۵ درصدی قیمت سوخت بود، اما اینکه حالا چه مبنایی برای قیمت ۴۳ درصدی وجود دارد معلوم نیست.

 

افزایش ناگهانی قیمت نان در دستور کار دولت تدبیر است ؟

 

مسئولان دولت بنفش یازدهم همواره حمایت از محرومین و قشر آسیپ پذیر جامعه را در اولویت های کاری خود می دانند! اما اوایل آذرماه سال گذشته دولت برخلاف وعده‌های قبلی خود اقدام به افزایش قیمت آرد نانوایی‌ها نمود.

 

 

خبر افزایش قیمت نان از زبان معاون وزیر صنایع رسانه ای شد و وی از آغاز بکار نانوایی های آزاد پز خبر داد و گفت: بر اساس طرح جدید دولت، ۲۰ درصد از نانوایی‌های هر استان آزادپز خواهند شد.

 

 

مجتبی خسروتاج گفت: در طرح جدید دولت برای اصلاح مرحله‌ای قیمت آرد و نان، مصوب شد تا در هر استان، 20 درصد نانوایی‌ها، نان را به قیمت آزاد و رقابتی عرضه کنند؛بنابراین این گونه نانوایی‌ها، نان را به قیمت تمام‌شده عرضه می‌کنند و خارج از مکانیزم کنترل قیمت و در شرایط رقابتی، نان را عرضه می‌کنند .

 

 

پس از این اظهارات ، رئیس اتحادیه نانوایان سنگکی از آزادپز شدن تمامی نانوایی‌های سنگکی در سال‌جاری خبرداد و قیمت احتمالی نان سنگک را ۳۰۰۰تومان اعلام کرد !!
 

 

محمدرضا نظرنژاد با بیان اینکه تمامی نانوایی‌های سنگکی امسال آزادپز می‌شوند، گفت: متوسط قیمت سنگک ساده آزادپز در تهران ۱۳۰۰ تومان است که بنا به درخواست مشتری، اگر نان یک رو کنجد، پخت شود، به قیمت ۱۵۰۰ تومان، دو رو کنجد با وزن چانه ۵۵۰ گرم، ۲۰۰۰ تومان و هر کیلوگرم نان سنگک ساده ۳ هزار تومان در سال ۹۴، عرضه می شود.

 

 

این تصمیمات در حالی در حال گذراندن پروسه اجرایی است که فشار اقتصادی بیش از پیش زندگی مردم را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

 

آنچه که گمانه زنی ها آن را در ارتباط مستقیم با مذاکرات هسته ای و فشار دولت بر مردم برای قبول «توافق به هر قیمت» می دانند.

دیدگاه شما