آخرین اخبار

6. خرداد 1394 - 10:25   |   کد مطلب: 4149
مغرب پرس: دولت یازدهم از ابتدای روی کار آمدن تا کنون آبروی خود را به مذاکرات هسته ای گره زده و برای حصول توافق از هیچ اقدامی فروگذار نکرده است.

مغرب پرس: دولت یازدهم از ابتدای روی کار آمدن تا کنون آبروی خود را به مذاکرات هسته ای گره زده و برای حصول توافق از هیچ اقدامی فروگذار نکرده است.

 

به گزارش گروه اقتصادی پایگاه خبری مغرب، ضرب الاجل پایان مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای موسوم به ۵+۱ نزدیک است و آنگونه که پیداست حصول توافق برد-برد امری ناشدنی می نماید.

 

از همین رو به نظر می رسد دولتی ها با افزایش قیمت بنزین و نان و حذف یارانه ها قصد دارند تا به مردم اینگونه القا کنند که راهی جز پذیرش توافق هسته ای با غرب وجود ندارد.

 

دولت یازدهم در طول ۲ سال گذشته قیمت بنزین را طی ۲ مرحله افزایش داد که در مرحله اول آن، اردیبهشت ماه سال گذشته قیمت های ۴۰۰ و ۷۰۰ تومانی را به ۷۰۰ و ۱۰۰۰ تومان و حالا در اردیبهشت ماه سال جاری با اعلام خبر تک نرخی شدن بنزین، قیمت این حال سوخت خودروها را به ۱۰۰۰ تومان برای تمامی اتومبیل ها افزایش داده است.

 

به فاصله چند ساعت بعد از اعلام یکباره افزایش قیمت بنزین و قطع شدن سهمیه خودروها و موتور سیکلت های شخصی، افزایش قیمت گاز خانگی و تجاری نیز قطعی شد.

 

 

روند عجیب و دور از انتظار افزایش ناگهانی ها قیمت ها در شرایط در دستور کار دولت تدبیر و امید قرار گرفته که هدف نهایی دولت از افزایش شتابزده قیمت سوخت آن هم بدون اعلام قبلی، ایجاد یک «اهرم فشار» برای نارضایتی عمومی در جامعه است تا با گره زدن حداکثری وضعیت اقتصادی مردم با مذاکرات هسته ای، جامعه آماده «توافق به هر قیمت» باشد.

 

حسن روحانی در رقابت های انتخاباتی در قامت یک دیپلمات خود را معرفی کرد اما رفتارهای غیردیپلماتیک وی پس از رای شکننده ۵۰.۷ درصدی، در بعد بین المللی آثار زیان بار برای کشور داشت و همچون آبی بود که بر آسیاب دشمن ریخته شد.

 

"خزانه کشور خالی است" و یا "دولت در تنگناهای مالی است" از سوی رییس جمهور مطرح شد و در آستانه گفت‌وگوهای حساس بین المللی، پیامی جز ضعف پنهان دولت برای حریف نبود.

 

اقدامات داخلی دولت یازدهم هم با انتقادات عمومی مواجه شد، آنجا که افزایش ناگهانی قیمت ها زندگی عادی مردم را با اختلالات فراوانی روبرو کرد.

 

آذرماه ۹۳ قیمت نان افزایش یافت و خرداد ۹۴ سوخت بدون اطلاع رسانی قبلی افزایشی ناگهانی به خود دید در حالیکه هنوز تکلیف مرحله دوم قانون هدفمندی و دستوراتی که وکلای ملت در مجلس برای دولت تعیین کرده بودند، مشخص نشده است.

 

ضعف اقتصادی و ناکارآمد نشان دادن فعالیت های داخلی از سوی رئیس جمهور در طول 2 سال گذشته که بارها و بارها نیز تکرار شد از یک سو و اقدامات عجیب و غریب دولت در حذف یارانه ها و افزایش قیمت بنزین و نان از سوی دیگر نشان می دهد که دولت یازدهم تمام تخم مرغ های خود را در سبد مذاکرات چیده و این روزها بنا دارد به مردم اینگونه القا کند که راهی جز پذیرش توافق هسته ای با غرب وجود ندارد.

 

 

 

 

دیدگاه شما