آخرین اخبار

29. فروردين 1394 - 17:50   |   کد مطلب: 3962
مغرب پرس: به هلاکت رسیدن معاون اول دیکتاتور معدوم عراق فتح باب تازه ای برای بیان خاطرات هاشمی رفسنجانی شده است.

مغرب پرس: به هلاکت رسیدن معاون اول دیکتاتور معدوم عراق فتح باب تازه ای برای بیان خاطرات هاشمی رفسنجانی شده است.

 

به گزارش گروه سیاسی پایگاه خبری مغرب، هاشمی رفسنجانی از عزت ابراهیم الدوری خاطراتی دارد که با بینش سیاسی خاص آیت الله که همه از وی شناخت دارند، نیم نگاهی به مسایل روز ایران اسلامی هم دارد.

 

تشابهاتی بین خاطرات آیت الله و شرایط امروز ایران اسلامی وجود دارد که در نهایت با طعنه نه چندان خوشایند هاشمی رفسنجانی به شرایط امروز همراه می گردد.

 

خاطره آیت الله از سفر معاون اول دیکتاتور معدوم عراق

 

نام عزت ابراهیم برای ایرانیان البته آشناست و البته روشن است که چرا. چون در جنگ هشت ساله نفر دوم در عراق شناخته می شد و عنوان رسمی او هم نایب رییس شورای انقلاب عراق بود.

از سوی دیگر ۳۰ ماه پس از پایان جنگ هشت ساله و در دورانی که حزب بعث در سودایی دیگر به کویت یورش برده بود و قبل از آن که ائتلاف به رهبری آمریکا در دوران بوش پدر جنگ خلیج فارس را آغاز کند، عزت ابراهیم به تهران آمد؛ با درخواست کمک از ایران در زمینه های دارویی و غذایی و گویا انتقال شماری از هواپیماهای عراقی به ایران؛ کشوری که تنها دو سال و نیم قبل با آن در جنگ بودند.

 

خاطرات آیت الله روزهایی از دی ماه سال ۶۹ را روایت می کند، آن هنگام که عزت ابراهیم به ایران می آید، درخواست خود را مطرح می کند و با خصوصیات اخلاقی خاص خود اعلام می دارد که قصد خروج از کویت را ندارند.

 

 

هاشمی رفسنجانی از پیگیری مستمر اخبار رادیوهای بیگانه مانند بی بی سی و صدای آمریکا می گوید و اینکه عزت ابراهیم پاسخ سوالاتش را صریح داده است.

 

از وقتی که نتیجه مذاکرات عراق را در اخبار می بیند و در افق دید خود جنگ را پیش بینی می نماید.

 

افق دید هاشمی رفسنجانی و دیدن سایه جنگ

 

هاشمی رفسنجانی با رندی خاص خود مواضعش را در قالب بیان خاطرات بازگو می کند، مانند انچه در رابطه با حضرت امام (ره) و مخالفت با شعار مرگ بر آمریکا ! ابراز داشت.

 

در این برهه از زمان که مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای ۵+۱ به مرحله حساس خود رسیده ، افق دید آیت الله چیزهای عجیبی را رصد می کند که از بیان مستقیم آنها ابا دارد.

 

شاید دلیل این موضوع را بتوان در تزلزل شدید پایگاه اجتماعی هاشمی رفسنجانی جستجو کرد، جایی که دیگر کسی به احترام سخنان وی حظ نمی برد، اتفاقی که تنها یک مقصر دارد و آن هم شخص آیت الله و رفتار سینوسی وی در بزنگاه های حساس ایران اسلامی است.

 

آنچه که مشخص است این روزها هاشمی رفسنجانی سخنانی که باعث حساسیت جامعه می شود را در لفافه و در قالب خاطره بیان می کند که سند اکثر آنها هم خود آیت الله است و لاغیر .

دیدگاه شما