آخرین اخبار

22. فروردين 1394 - 10:46   |   کد مطلب: 3938
مغرب پرس: خاطرات هاشمی رفسنجانی هر از چند گاهی محل مناقشه داخلی می شود و اما در تازه ترین موارد ،محل استناد دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران شده است .

مغرب پرس: خاطرات هاشمی رفسنجانی هر از چند گاهی محل مناقشه داخلی می شود و کمتر پیش می آید دشمنان نظام جمهوری اسلامی به آن استناد کنند .

 

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری مغرب،علی آلفونه پژوهشگر ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در تازه ترین یادداشت خود خواستار تشدید تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران شد.

 

یادداشت و اظهارات با چنین محتوایی از سوی دشنم آمریکایی امری معمول و قابل پیش بینی است اما نکته جالب توجه در یادداشت اخیر آلفونه استناد به خاطرات رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

 

آلفونه به خاطرات هاشمی رفسنجانی استناد می کند و اتهامات تازه ای را متوجه ایران اسلامی می سازد.

 

وی در بخشی از یادداشت خود می آورد : با نزدیک شدن به پایان مهلت مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۵+۱ ابهامات در مورد ماهیت رابطه تهران و پیونگ‌یانگ دوباره اهمیت یافته است. سوالات بسیاری پیرامون این ارتباط وجود دارد، اما خاطرات رییس‌ اسبق جمهوری اسلامی، علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی که در حال حاضر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام است سوالات جدیِ جدیدی را پیش کشیده است.

 

 

آلفونه از دوستان نزدیک و همکار مارک دوبوویتز، از حامیان اصلی تشدید تحریم ها علیه ایران، به شمار می رود در قسمتی دیگر با اشاره به خاطرات هاشمی رفسنجانی از چگونگی ارتباط تسلییحاتی بین ایران و کره شمالی می آورد : این خاطراتِ چندجلدی در طی ده سال گذشته به زبان فارسی منتشر شده‌اند. در تمام این نوشته‌ها رفسسنجانی بسیار بی‌پرده به خرید سلاح‌های متعارف و موشک‌های بالستیک از پیونگ‌یانگ اشاره کرده است. برای مثال او آشکارا می‌نویسد که چگونه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دسامبر ۱۹۸۶، هشت موشک "اسکاد ب” و در مارچ ۱۹۸۷ پنج تای دیگر را از کره شمالی دریافت کرده است. اما از ابتدای ۱۹۸۹ خاطرات او در مورد کره‌شمالی بسیار گنگ و مبهم می‌شود.

 

آلفونه در پایان از خاطرات هاشمی رفسنجانی نتیجه می گیرد:  تغییری که ممکن است بیان‌گر یک شبکه هسته‌ای در حال ظهور بین تهران و پیونگ‌یانگ باشد.

 

آنچه که مسلم است طرف مقابل ایران اسلامی به هر وسیله ای متوسل می شود تا بتواند بهانه ای برای توجیه و اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران در رابطه با برنامه هسته ای بیابد و می طلبد انتشار خاطراتی با مختصات اینچنینی با دقت نظر در زمان مناسب منتشر شود تا دستمایه استناد برای فشار هرچه بیشتر بر ملت ایران اسلامی نشود.

 

 

دیدگاه شما